راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس + 6 راهکار تضمینی

با اطلاع از راهکارهای افزایش اعتماد به نفس می توانید یک زندگی جدید را تجربه کنید؛ زیرا اعتماد به نفس روی تمامی جنبه های زندگی شما تاثیر گذار خواهد بود. به طور مثال در زندگی زناشویی اگر اعتماد به نفس پایینی داشته باشد، ممکن است مورد تمسخر همسر و یا اطرافیان قرار بگیرد و یا حتی خیانت را تجربه کنید. در زندگی کاری اگر اعتماد به نفس پایینی داشته باشید، پیشرفتی که مستحق آن هستید تجربه نخواهید کرد و بسیاری موارد دیگر که به صورت مستقیم و غیر مستقیم با اعتماد به نفس در ارتباط هستند. اما تصور کنید اعتماد به نفس شما در سطح خوبی باشد. قطعاً در این حالت آن روی دیگر زندگی را تجربه کرده و از ارتباط با دیگران نهایت لذت را می برید. فراموش نکنید اعتماد به نفس کاملاً اکتسابی است و اگر از روش های تقویت آن آگاه باشید می توانید اعتماد به نفس خود را تقویت نمایید. در ادامه همراه ما باشید تا راهکارهای افزایش اعتماد به نفس را که شامل 6 راهکار تضمینی می شود به شما آموزش دهیم.

 

می توانید برای برقراری ارتباط با مشاورین ارشد سامانه مشاور خانواده از طریق خدمات مشاوره ای اقدام نمایید.

 

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

می توانید از این استراتژی ها برای کمک به ایجاد، تنظیم و بهبود اعتماد به نفس خود استفاده کنید.

6 راهکار تضمینی افزایش اعتماد به نفس شامل موارد زیر می شود:

  • “تمرین” کنید.
  • “طوری رفتار کنید که انگار از خودتان مطمئن هستید.”
  • “در رفتار خود انعطاف پذیر باشید.”
  • «از اشتباهات خود درس بگیرید. تنها راه اجتناب از اشتباه، راکد شدن است.»
  • “صدای سرزنش خود را خاموش کنید و با خود دلگرم کننده صحبت کنید.”
  • “با خودتان مهربان باشید.”
راهکارهای افزایش اعتماد به نفس
راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس احساس اعتماد به توانایی ها، کیفیت ها و قضاوت شماست. تحقیقات نشان می دهد که اعتماد به نفس برای سلامتی و رفاه روانی مهم است.  باید یاد بگیرید چگونه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و از مزایای افزایش اعتماد و باور خود به خودتان بهره ببرید.

اعتماد به نفس می تواند به یک احساس کلی از باور و اعتماد به توانایی شما برای کنترل زندگی اشاره کند، یا ممکن است بیشتر به موقعیت خاص مربوط باشد. به عنوان مثال، ممکن است در یک زمینه تخصصی خاص اعتماد به نفس بالایی داشته باشید اما در زمینه های دیگر اعتماد به نفس کمتری داشته باشید.

داشتن سطح سالم اعتماد به نفس می تواند به شما کمک کند تا در زندگی شخصی و حرفه ای خود موفق تر شوید. برای مثال، تحقیقات نشان داده است که افرادی که اعتماد به نفس بیشتری دارند، از نظر تحصیلی پیشرفت بیشتری خواهند کرد.

اعتماد به نفس همچنین می تواند در انگیزه پیگیری اهداف شما نقش داشته باشد، مطالعات سطوح بالاتر اعتماد به نفس در ورزشکاران را با افزایش انگیزه برای تمرین ورزش انتخابی خود مرتبط می کند. سطح اعتماد شما حتی بر نحوه ارائه خود به دیگران نیز تأثیر می گذارد.

 

می توانید برای برقراری ارتباط با مشاورین ارشد سامانه مشاور خانواده از طریق خدمات مشاوره ای اقدام نمایید.

 

چگونه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم؟

عدم مقایسه خود با دیگران

خوشبختانه راه های مختلفی وجود دارد که می توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. به طور مثال یکی از ساده ترین راه ها این است که از مقایسه خود با دیگران دست بردارید.

آیا ظاهر خود را با افرادی که در اینستاگرام دنبال می کنید مقایسه می کنید؟ یا شاید حقوق خود را با آنچه دوستتان می گیرد مقایسه کنید. نظریه مقایسه اجتماعی توضیح می دهد که انجام مقایسه طبیعی است. اما بعید است که به افزایش اعتماد به نفس شما کمک کند. حتی ممکن است اثر معکوس داشته باشد.

یک مطالعه در سال 2018 که در Personality and Individual Differences منتشر شد، ارتباط مستقیمی بین حسادت و احساسی که شما نسبت به خود دارید نشان داد. به طور خاص، محققان خاطرنشان کردند که وقتی افراد خود را با دیگران مقایسه می‌کنند، حسادت را تجربه خواهند کرد. هر چه بیشتر حسادت می کردند، احساس بدتری نسبت به خود داشتند.

وقتی متوجه می شوید که در حال مقایسه کردن هستید، چگونه اعتماد به نفس ایجاد می کنید؟ ابتدا به خود یادآوری کنید که انجام این کار مفید نیست. هر کس  شرایط خاص خود را دارد و زندگی یک رقابت نیست.

اگر نسبت به زندگی شخص دیگری حسادت می کنید، یادآوری نقاط قوت و موفقیت های خود نیز مفید است. یک دفتر خاطرات سپاسگزاری داشته باشید تا به شما کمک کند تا زمینه هایی را که در آن ها موفق هستید به یاد آورید. این می تواند به شما کمک کند تا روی زندگی خود در مقابل زندگی دیگران تمرکز کنید.

لحظه ای وقت بگذارید و به احساس دوستانتان فکر کنید. آیا شما را بالا می برند یا پایین می آورند؟ آیا آنها دائماً شما را قضاوت می کنند یا شما را همانطور که هستید می پذیرند؟

افرادی که با آنها وقت می گذرانید می توانند بر افکار و نگرش های شما در مورد خودتان تأثیر بگذارند، شاید بیش از آنچه که تصور می کنید. بنابراین، به احساسی که دیگران در شما پدید می آورند توجه کنید. اگر بعد از معاشرت با شخص خاصی احساس بدی نسبت به خود دارید، ممکن است زمان خداحافظی فرا رسیده باشد.

در عوض، اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که شما را دوست دارند و بهترین ها را برای شما می خواهند. به دنبال افرادی باشید که مثبت اندیش هستند و می توانند به تقویت اعتماد به نفس شما کمک کنند. اعتماد به نفس و نگرش مثبت دست به دست هم می دهند.

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس
راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

مراقب بدن خود باشید

اگر از بدن خود سوء استفاده می کنید، سخت است که نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید. اگر مراقبت از خود را تمرین کنید، می‌دانید که برای ذهن، بدن و روح خود کار مثبتی انجام می‌دهید و طبیعتاً در نتیجه احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

در اینجا چند روش مراقبت از خود در ارتباط با سطوح بالاتر اعتماد به نفس را آورده ایم:

رژیم غذایی: تغذیه سالم فواید زیادی دارد که یکی از آن ها ایجاد سطوح بالاتر اعتماد به نفس و عزت نفس می باشد. هنگامی که بدن خود را با غذاهای غنی از مواد مغذی تغذیه می‌کنید، احساس سلامتی بیشتر کرده و قوی‌تر و پرانرژی‌تر به نظر خواهید رسید.

ورزش: مطالعات به طور مداوم نشان می دهد که ورزش بدنی باعث افزایش اعتماد به نفس می شود. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که فعالیت بدنی منظم تصویر بدن شرکت کنندگان را بهبود می بخشد و هنگامی که تصویر بدن آنها بهبود یافت، آنها احساس اعتماد به نفس بیشتری داشتند.

مدیتیشن: مدیتیشن بیش از یک تمرین آرامش بخش، می تواند به چندین روش به افزایش اعتماد به نفس کمک کند. یکی، به شما کمک می کند تا خود را بشناسید و بپذیرید. مدیتیشن همچنین به شما می آموزد که از خودگویی منفی خودداری کنید و از صحبت های ذهنی غیرمفید که اعتماد به نفس شما را مختل می کند، جدا شوید.

خواب: کم خوابی می تواند بر احساسات شما تأثیر بگذارد. برعکس، خواب باکیفیت با ویژگی های شخصیتی مثبت از جمله خوش بینی و عزت نفس مرتبط است.

مراقبت از خود بخش مهمی از احساس اعتماد به نفس است. اطمینان حاصل کنید که آنچه را که برای احساس خوبی در مورد خود و توانایی های خود نیاز دارید، دریافت می کنید.

 

با خودتان مهربان باشید

شفقت به خود مستلزم این است که وقتی اشتباه می کنید یا شکست می خورید، با مهربانی با خود رفتار نمایید. این به شما امکان می دهد از نظر عاطفی انعطاف پذیرتر شوید و به شما کمک می کند تا احساسات چالش برانگیز را بهتر هدایت کنید و ارتباط خود را با خود و دیگران تقویت کنید.

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس
راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

نکات نهایی در رابطه با اعتماد به نفس که لازم است بدانید

اعتماد به نفس مهارتی است که می توانید ایجاد کنید.

اعتماد به نفس در مورد احساس شما نسبت به توانایی های خود است.

اعتماد به نفس یکی از کلیدهای مهم برای به نمایش گذاشتن بهترین هاست.

ذهن دارای اعتماد به نفس یک ذهن قدرتمند است.

این همچنین یک کلید برای داشتن شجاعت این است که فردی منحصر به فرد باشید.

ذهن مطمئن ذهن قدرتمندی است. چه به اشتراک گذاشتن افکارتان باشد، چه بر اساس ایده هایتان عمل کنید یا به اندازه کافی جسور باشید که خودتان باشید، اعتماد به نفس می تواند به طرق مختلف به شما کمک کند.

اعتماد به نفس مانند یک عضله است

اعتماد به نفس مانند ماهیچه ای است که با استفاده از آن قوی تر می شود. اگر اعتماد به نفس را به عنوان یک عضله در نظر بگیرید می توانید با انجام یک سری تمارین آن را قوی تر نمایید.

جالب است بدانید اعتماد به نفس حتی با نحوه بلند شدن شما از رختخواب نیز می توان در ارتباط باشد.

اگر خودتان را با اعتماد به نفس نمی‌دانید، تنها نقش یک فرد دارای اعتماد به نفس را بازی کنید تا کم کم این حس در شما پدید بیاید.

به خاطر داشته باشید که در حالی که شایستگی شایستگی را ایجاد می کند، اعتماد به نفس حرف اول را می زند  پس برای رسیدن به آن باید باور داشته باشید.

مهمتر از همه، اعتماد به نفس خود را به افراد یا چیزهای خارجی وابسته نکنید. آن را از درون به بیرون جریان دهید، با اعتقاد خود به خودتان شروع کنید.

 

می توانید برای برقراری ارتباط با مشاورین ارشد سامانه مشاور خانواده از طریق خدمات مشاوره ای اقدام نمایید.

 

خلاصه مطلب

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس موضوعی بود که ما در این مطلب بررسی کردیم. هدف ما از ارائه این مطلب کمک به افرادی است که از کمبود اعتماد به نفس رنج می برند و یا حس می کنند اگر اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند، شرایط زندگی آن ها بسیار متفاوت تر خواهد بود. مشاوران ما می توانند در این زمینه به شما کمک بسیاری نمایند تا بتوانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

یک نظر بگذارید