طلاق عاطفی

طلاق عاطفی چیست؟ + 5 نشانه طلاق عاطفی یا طلاق خاموش

طلاق عاطفی چیست و دلایل اصلی آن چیست؟ شاید خودتان درگیر طلاق عاطفی شده باشید؛ اما از آن بی خبر باشید. شاید هم بدانید در چه وضعیتی هستید اما نتوانید راه حلی را برای مقابله با آن پیدا کنید. در هر صورت شناخت از این پدیده و حل کردن آن بسیار مهم است زیرا اگر طولانی شود منجر به اتفاقاتی با زیان های بیشتر خواهد شد.

گاهی تصمیم به طلاق، تصمیمی و بر پایه منطق و اندیشه عقلانی است. در حالی که سایر مواقع طلاق یک امر عاطفی کثیف، پیچیده و کاملاً احساسی است.چه نشانه های طلاق را آشکارا ببینید و چه این نشانه ها خفته باشند، پایان یک ازدواج می تواند آزاردهنده باشد.

 

 

طلاق عاطفی چیست؟

طلاق عاطفی اغلب مقدم بر طلاق قانونی است. این یک مکانیسم روانشناختی است که برخی از همسران زمانی که احساس می‌کنند رابطه به تهدیدی برای رفاه آنها تبدیل شده است برای جدا کردن احساسات خود از ازدواج استفاده می‌کنند.

جدایی زناشویی یا قانونی است، جدایی قانونی شامل سیستم دادگاه، تغییرات مسکن و مالی و ترتیبات حضانت در صورت دخالت فرزندان است؛ اما یک پدیده جدایی به نام طلاق عاطفی نیز وجود دارد. این طلاق، برزخی است که در آن یکی از طرفین یا هر دو بیشتر تعاملاتی را که شامل هرگونه بحث در مورد حل و فصل زناشویی، انتظارات یا موضوعات اصلی اختلافات است، به حالت تعلیق درآورده‌اند.

ویرجینیا ویلیامسون، درمانگر ازدواج و خانواده می گوید: «طلاق عاطفی همان طور که به نظر می رسد، است. در طول طلاق عاطفی، همسر از تلاش برای کار کردن یا ترمیم ازدواج صرف نظر می‌کند و معمولاً مراحل غم و اندوه را طی می‌کند تا بتواند ازدواج و شریک زندگی خود را رها کند.»

اکثر طلاق ها یک طرفه است. خیلی به ندرت یک زوج می نشینند و با هم تصمیم به طلاق می گیرند. به طور معمول، همسری که قبلاً از نظر عاطفی خود را از ازدواج جدا کرده است، درخواست طلاق می کند. آن همسر یک «طلاق عاطفی» را پشت سر گذاشته و حالا قصد دارد به طور قانونی از همسرش طلاق بگیرد. در حالی که قطعا طلاق برای هر دو طرف دشوار است، شریکی که قبلاً شانس طلاق عاطفی را قبل از انجام هر اقدامی برای طلاق قانونی داشته است ممکن است فرآیند را ساده‌تر از شریکی که از این خبر شوکه شده است بیابد. ویلیامسون می افزاید: «گاهی اوقات افراد هم طلاق عاطفی و هم طلاق قانونی را به طور همزمان تجربه می کنند، که می تواند فوق العاده استرس زا باشد.

 

می توانید برای برقراری ارتباط با مشاورین ارشد سامانه مشاور خانواده از طریق رزرو ملاقات اقدام نمایید.

 

نشانه‌های طلاق عاطفی

ما می دانیم که برخی از شما ممکن است فکر کنید که همه طلاق ها عاطفی هستند و در مورد آن حق با شماست. اما در حالی که همه (یا مطمئناً اکثر) طلاق ها احساسات ما را تحت تأثیر قرار می دهند، همه به دلایل عاطفی تصمیم به طلاق نمی گیرند. برخی از رایج‌ترین دلایل طلاق به مسائل مالی، خانوادگی یا مذهب مربوط می‌شوند. اما با یک طلاق عاطفی، همه چیز مرموزتر و بی شکل تر به نظر می رسد. با طلاق عاطفی حتی شاید گاهی گیج شده و نتوانید دلایل اتفاقات و احساساتی را که تجربه می کنید، حدس بزنید. به همین دلیل ما در این قسمت قصد داریم به بررسی نشانه های طلاق عاطفی بپردازیم تا به شما در این زمینه کمک کرده باشیم.

 

  1. شما افراد متفاوتی شده اید

این نشانه در طول زمان اتفاق می افتد. گاهی با هم رشد می کنید و گاهی از هم جدا می شوید. یک روز هر دو طرفدار شعر بودید و هر چند که احمقانه به نظر می رسد، همه برنامه های مورد علاقه خود را با هم تماشا می کردید، اما یک روز شریک زندگی شما بیشتر به بازی های ویدیویی یا فوتبال فانتزی علاقه مند شده و اکنون به ندرت وقت با کیفیتی را با شما می گذراند. علایق هر دوی شما تغییر کرده است و دیگر چیز زیادی برای صحبت کردن ندارید و علاقه زیادی به کارهایی که با یکدیگر انجام می دهید ندارید.

  1. خیانت

خیانت در حوزه فیزیکی اتفاق می افتد و می تواند به مجموعه ای از مشکلات عمل گرایانه (مثلاً فاصله یا ناسازگاری جنسی) مرتبط باشد، اما منظور ما از خیانت در این مورد، خیانت عاطفی است؛ زیرا می تواند اساساً احساس شما را نسبت به شریک زندگی تان تغییر دهد. حتی اگر بخواهید فرصت دیگری به او بدهید آسیب روحی به شما وارد شده است.

  1. عدم صمیمیت (نه فقط جنسی)

شریک زندگی شما دیگر هرگز در مورد روز خود با شما صحبت نمی کند و نوع ارتباط ترجیحی آنها با شما معمولاً به غرغرهای مثبت یا منفی محدود می شود.

به نظر می رسد امیدها، رویاها و آرزوهایی که زمانی شما دو نفر به اشتراک گذاشته بودید، دیگر موضوع گفتگو نیستند. در حالی که این می تواند به رابطه جنسی شما نفوذ کند، اما همیشه اینطور نیست.

  1. بحث های دائمی

اگر مدام با شریک تان بحث های دائمی دارید و موضوع بحث موارد کم اهمیت هستند باید به نشانه طلاق عاطفی شک کنید.

مشاجرات طولانی، تند و مداوم که هرگز خود به خود حل نمی شوند، نشانه ای از یک رابطه ناسالم است. بدتر از همه، نبرد مداوم با فردی که قرار است ستون و شریک زندگی شما باشد، می تواند شما را از نظر عاطفی تخلیه کند و شما را از سرمایه گذاری در رابطه خود باز دارد.

  1. عدم صداقت

در حالی که میزان عدم صداقت و بی صداقتی ممکن است بسته به رابطه و حتی شریک زندگی متفاوت باشد، این مورد از نشانه های آشکار طلاق عاطفی می باشد. اگر نمی توانید به شریک زندگی خود اعتماد کنید که صورت حساب ها را به موقع پرداخت کند و پول را در جای دیگری خرج نکند، یا اگر می دانید که شریک زندگی تان قول هایی می دهد که هرگز به آنها عمل نخواهد کرد، در این صورت یک مشکل اساسی در رابطه با اعتماد رابطه تان وجود دارد.

  1. حسادت و ناامنی

اگر همسرتان دائماً سؤال می کند که چرا با او هستید یا از طنز تحقیرآمیز به عنوان راهی برای زیر سؤال بردن تعهد شما به رابطه خود استفاده می کند (مثلاً چرا با من ازدواج کردید؟.) ممکن است نشانه هایی از این موضوع را مشاهده کنید. حسادت در رابطه ممکن است فقط مربوط به زمانی نباشد که با دوستان یا همکارانتان سپری می‌کنید، این حسادت می‌تواند حتی به توجهی که به اعضای خانواده، حیوانات خانگی یا سرگرمی‌هایتان می‌کنید نیز گسترش یابد.

  1. از دست دادن خود در رابطه

اگر در یک رابطه مجبور هستید بیش از حد به همسرتان توجه کنید و خودتان را نادیده بگیرید، یعنی دچار طلاق عاطفی شده اید. اگرچه توجه به علایق همسرتان می تواند موردی مثبت باشد؛ اما توجه بیش از حد که منجر به از یاد بردن علایق خودتان شود، اصلاً خوب نیست.

 

مقابله با طلاق عاطفی

غریزه اصلی یک همسر عقب مانده( فردی که با طلاق رو به رو شده است)، کنترل اوضاع است. آنها ممکن است احساس کنند که علائم هشدار دهنده را نمی بینند و نمی دانند چگونه به طور موثر واکنش نشان دهند. در نتیجه، آنها به گونه‌ای پاسخ می‌دهند که همسر خود را از نظر عاطفی دورتر می‌کند.

همسر عقب مانده می خواهد کاری انجام دهد یا بگوید که همسرش را از نظر عاطفی به ازدواج بازگرداند. به دلیل ترس و درد عاطفی ناشی از از دست دادن کسی که دوستش دارد، همسر عقب مانده اغلب در طول فرآیند طلاق باعث درگیری می شود که غیرضروری است.

مهم است که بدانید احساسات شما نسبت به همسرتان یک شبه از بین نمی رود. در حالی که ممکن است احساس درد، خشم، تنهایی یا ناامیدی وجود داشته باشد، بسیار مهم است که به این احساسات آگاه بوده و بتوانید بتوانید با آنها کنار بیایید. “نگاهی به آنچه در رابطه برای شما رضایت بخش بود ونبود، چه چیزی موثر بود و چه چیزی موثر نبود، چه چیزی می خواهید دوباره پیدا کنید و چه چیزی ممکن است در روابط آینده متفاوت باشد، در بهبود طلاق مفید است.” ویلیامسون می گوید. زمانی که بتوانیم در مورد این عناصر خودمان و روابطمان صادق باشیم، می‌توانیم روش‌های معنادار و ارزشمندی یاد بگیریم که چگونه پس از طلاق بهبود پیدا کنیم.»

به گفته ویلیامسون، صحبت با یک درمانگر برای به دست آوردن حمایت مفید است. با این حال، منابع زیادی برای کمک وجود دارد، مانند یک رهبر مذهبی، یک مربی زندگی و دوستان و اعضای خانواده قابل اعتماد. او می‌گوید: «هرچقدر که همسر عقب مانده ممکن است بخواهد به دلیل غم و اندوه و گاهی احساس خجالت یا شرم خود را منزوی کند، مهم است که به کمک خود ادامه دهید و امیدواریم اوقاتی از خنده، شادی و آرامش داشته باشید.» می گوید. این تجربیات همچنین به فرد کمک می‌کند تا باور خود را به اینکه می‌تواند و ادامه خواهد داد، بازگرداند.»

در عین حال، مطمئن باشید که مراقبت از خود همچنان در اولویت است. ویلیامسون پیشنهاد می کند که به طور منظم ورزش کنید، از منابع مدیتیشن یا آرامش استفاده کنید، یا ماساژ را برنامه ریزی کنید.

 

مضرات ماندن در مرحله طلاق عاطفی

اگرچه برخی معتقد هستند که ماندن دردوره طلاق عاطفی می تواند بهتر از طلاق واقعی باشد؛ اما با طولانی شدن طلاق عاطفی مشکلات بیشتری به وجود خواهد آمد.

تعارضات و اختلافات پایدار حل نشده که در طول زمان روی هم می نشینند می توانند بزرگتر و مسموم شوند و روابط زناشویی را آلوده کنند که می تواند منجر به مارپیچ نزولی شود و در نهایت به فرآیند فروپاشی زناشویی منجر خواهد شد. اگر این اتفاق بیفتد، ارتباط موثر، اعتماد و احترام می تواند از بین برود.

هیچ جدول زمانی قابل پیش‌بینی برای مدت زمانی وجود ندارد که ازدواج در این بحران فروپاشی باقی بماند، اما بسیاری از زوج‌ها در نهایت به یک دوراهی می‌رسند که در آن احساس می‌کنند برای انتخاب راه حل یا جدایی تحت فشار قرار می‌گیرند. اگر گزینه جدایی انتخاب شود، یکی از طرفین یا هر دو از تلاش برای کار بر روی رابطه منصرف شده و خود را به این واقعیت که ازدواج به پایان رسیده است راضی می کنند.

 

خطرات طلاق عاطفی

برای برخی از زوج‌ها، طلاق عاطفی در چارچوب ازدواجشان می‌تواند ترکیبی از اتفاقات زیر باشد:

ممکن است در آن تمرکز ارتباطات بیشتر بر روی نیازهای خانه و مدیریت کودکان یا سایر تعهدات معمول  باشد. در این حالت توافق یا آتش بس رخ می دهد و دیگر هیچ بحثی میان زوجین به وجود نمی آید.

خطر بعدی ای است که احساسات و اهداف شخصی محافظه کارانه، مخفیانه و پنهان می شوند و  افراد به دنبال حمایت عاطفی خارج از ازدواج می گردند.

موضع میدان نبرد – رفتار خصمانه دفاعی می تواند به یک هنجار تبدیل شود که به عنوان دیواری قدرتمند عمل می کند و شرکای زناشویی را در فاصله ای دور از هم نگاه می دارد. در این حالت هرگونه ارتباط صمیمی در مورد وضعیت ازدواج یا رابطه آنها در دسترس نخواهد بود.

در هر دو سناریو، شرکای زندگی ممکن است جدا از همسرشان در خارج از خانه زندگی کنند. برخی ممکن است به طور منظم در فعالیت‌هایی شرکت کنند و زمانی را با دوستانی بگذرانند که شرکای زناشویی آنها را حذف می‌کند.

طلاق عاطفی می تواند با خطراتی همراه باشد که شامل موارد زیر می شود:

مرزهای مبهم

اگر زوج ها از نظر عاطفی طلاق گرفته باشند، آیا برای آنها قابل قبول است که در خارج از ازدواج وارد روابط صمیمانه عاشقانه شوند؟ آیا این به وعده های وفاداری احترام می گذارد یا قابل چشم پوشی است؟

کودکان

در طلاق عاطفی گروهی که بیشتر از همه آسیب می بینند، کودکان هستند. کودکان از داشتن کانون گرم خانواده محروم بوده و هیچگاه صمیمت داشتن اعضای یک خانواده را درک نمی کنند و همین موضوع مشکلات بعدی را برای آن ها به وجود می آورد.

 

می توانید برای برقراری ارتباط با مشاورین ارشد سامانه مشاور خانواده از طریق رزرو ملاقات اقدام نمایید.

 

خلاصه مطلب

در حالی که نگرانی در مورد مسائل مالی و فرزندان یکی از بزرگترین دلایلی است که باعث می‌شود زوج‌ها در یک ازدواج نافرجام کنار هم بمانند، دوره‌های طولانی این زندگی مشترک می‌تواند برای عزت نفس و احترام به خود سمی باشد. بهترین توصیه این است که به دنبال مشاوره رسمی یا غیررسمی، مانند درمان سنتی یا حمایت از منابع آشنا مانند دوستان و خانواده باشید، تا در جهت درون نگری و تأملی که منجر به آشتی یا تصمیم برای فسخ قانونی ازدواج شود، تلاش کنید.

 

یک نظر بگذارید