مشاوره خیانت

مشاوره خیانت + در مقابل خیانت چه واکنشی نشان دهیم!

شریکی که ترومای خیانت را تجربه می‌کند، علائمی شبیه به استرس پس از سانحه را تجربه خواهد کرد.استفاده از مشاوره خیانت می تواند به شما کمک می کند که بتوانید با این آسیب بهتر کنار بیایید.

میزان شیوع خیانت در طول زندگی بین 25 تا 40 درصد برای مردان و 20 تا 25 درصد برای زنان متغیر است. اگر میانگین جمعیت ایالات متحده 350,000,000 نفر را در نظر بگیرید و آن را در 25% ضرب کنید، به 87,500,000 نفر می رسید که درگیر خیانت رابطه ای بوده اند یا قربانی آن شده اند.

هنگامی که چنین رویدادی را تجربه می کنید، می توانید احساس کنید که شما تنها کسی هستید که آن را تجربه کرده اید. اما این آمار نشان می دهد که شما تنها نیستید. گذراندن هر سطحی از خیانت می تواند برای یک زوج بسیار دردناک باشد. شما نمی خواهید دیگران بدانند که به دلیل شرم و خجالت چه اتفاقی افتاده است. یا در تلاش برای محافظت از شریک زندگی خود سکوت می کنید.

 

 

چگونه مشاوره خیانت می تواند بهبود ضربه خیانت را تسهیل کند؟

وقتی فرد معتمد شما به شما خیانت کرده است، تشخیص اینکه به چه کسی اعتماد کنید دشوار است. این نوع تجربیات ممکن است به توانایی شما در تشخیص واضح اینکه چه کسی قابل اعتماد و چه کسی غیرقابل اعتماد است آسیب وارد کرده باشد. یک درمانگر خوب به شما کمک می کند تعادل را پیدا کنید و یاد بگیرید که چگونه ابتدا به خودتان کمک کنید تا بتوانید به حمایت از افرادی که در زندگی از آنها مراقبت می کنید ادامه دهید.

بهبودی پس از ضربه ناشی از خیانت یک فرآیند واقعا دشوار است و ممکن است مدتی طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد. مانند هر سفر جدید دیگری، بدون راهنمایی مناسب، زمانی که گیر می کنید یا گم می شوید می تواند ناامید کننده باشد. یک درمانگر آگاه از تروما می‌تواند به شما کمک کند تا از این وضعیت رهایی یابید.

چگونه فرد مناسب برای مشاوره خیانت را بیابیم؟

اینترنت به شما این امکان را می دهد که به دنبال درمانگران در منطقه خود بگردید و بر اساس تخصص آن را فیلتر کنید (مانند اطلاع از تروما). گاهی اوقات شما یک درمانگر را پیدا می کنید و می توانید با او اینترنتی یا تلفنی در تماس باشید. در مواقع دیگر، قبل از اینکه بتوانید موردی را که برای شما مناسب است پیدا کنید، چند ملاقات لازم است. مهم است که با درمانگر خود احساس راحتی و امنیت کنید. این در مورد تروما حتی بیشتر صادق است.

 

 

انواع ترومای خیانت

ترومای خیانت برای اولین بار توسط روانشناس جنیفر فرید در سال 1991 به عنوان یک مفهوم معرفی شد. او آن را به عنوان یک آسیب خاص توصیف کرد که در روابط اجتماعی کلیدی رخ می دهد که در آن فرد خیانت شده نیاز به حمایت دارد.

تئوری ترومای خیانت نشان می‌دهد که آسیب در روابط دلبستگی، مانند روابط بین والدین و فرزند یا بین شرکای عاشقانه، می‌تواند باعث آسیب‌های پایدار شود.

مردم اغلب به خیانت با کنار کشیدن از شخصی که به آنها خیانت کرده پاسخ می دهند. اما وقتی برای برآوردن نیازهای خاصی به کسی وابسته هستید، این پاسخ ممکن است امکان پذیر نباشد.

برای مثال، کودکان برای برآوردن نیازهای عاطفی همراه با غذا، سرپناه و نیازهای ایمنی به والدین وابسته هستند.

به طور مشابه، فردی که خارج از رابطه خود فاقد منابع مالی یا اجتماعی است، ممکن است بترسد که اعتراف به خیانت و ترک رابطه می تواند امنیت او را به خطر بیندازد.

این ترس از عواقب بالقوه اعتراف به خیانت ممکن است فرد خیانت شده را وادار کند که آسیب را به خاک بسپارد. در نتیجه، ممکن است خیانت را به طور کامل پردازش نکنند یا آن را به درستی به خاطر بسپارند، به خصوص اگر در دوران کودکی اتفاق بیفتد.

 

 

ترومای دوران کودکی

اثرات خیانت می تواند مدت کوتاهی پس از ضربه ظاهر شود و تا بزرگسالی ادامه یابد.

علائم کلیدی عبارتند از:

 • مشکل در تشخیص، بیان یا مدیریت احساسات
 • اضطراب، افسردگی و سایر علائم سلامت روان
 • کابوس ها
 • درد فیزیکی یا ناراحتی معده
 • موارد وحشت زدگی
 • افکار خودکشی
 • مشکل در اعتماد کردن به دیگران
 • مسائل دلبستگی
 • اختلالات اشتها
 • مصرف مواد

کودکانی که خیانت را تجربه می کنند نیز ممکن است در نهایت برای اجتناب از خاطرات سوء استفاده از واقعیت جدا شوند.

اگر والدینتان نتوانند از شما محافظت کنند، این خیانت می تواند عمیقاً با آنچه شما انتظار دارید مغایرت داشته باشد که در نهایت برای حفظ دلبستگی آن را مسدود کنید.

توانایی شما برای “فراموش کردن” به یک مکانیسم مقابله تبدیل می شود. با این حال، در حالی که تفکیک ممکن است به شما کمک کند تا با تروما کنار بیایید، همچنین می تواند بر حافظه و احساس تأثیر بگذارد.

 

ترومای خیانت در روابط

کشف خیانت اغلب منجر به موارد زیر می شود:

 • از دست دادن عزت نفس
 • بی حسی
 • خشم
 • احساس گناه
 • مشکل در کنترل احساسات
 • افکار مزاحم در مورد جزئیات ماجرا
 • از دست دادن ایمان به دیگران
 • سوء ظن و هوشیاری بیش از حد
 • افسردگی، اضطراب و سایر علائم سلامت روان
 • علائم فیزیکی، از جمله بی خوابی، درد و ناراحتی معده

 

چرا مردم خیانت می کنند؟

یکی از سوالات پرتکراری که در رابطه با خیانت در جلسات مشاوره خیانت پرسیده می شود، دلیل آن است. مردم اغلب می پرسند که چرا به من خیانت شده من چرا باید این اتفاق را تجربه کنم. در واقع افراد قربانی خیانت نمی توانند دلیل خیانت را بیابند و به همین دلیل از مشاور می خواهند که این موضوع را برای آن ها توضیح دهد.

یک رابطه یا خیانت ممکن است نشانه مشکلات طولانی مدت باشد، اما دلایل خیانت شخصی متفاوت است و به شرایط شخصی بستگی دارد. با این حال، دو دلیل اصلی وجود دارد که چرا مردم به یکی از نزدیکان خود خیانت می کنند.

 

1. برای حفظ رابطه

گاهی اوقات افراد به این امید که مشکلی را حل کند که به دلایلی در رابطه حل نمی شود، رابطه نامشروع برقرار می کنند. آنها به بیرون از رابطه نگاه می کنند تا “بخش گم شده” را پیدا کنند که به آنها اجازه می دهد در رابطه خود بهتر باشند.

روابط ممکن است به دلایل مختلفی تحت فشار قرار گیرند و زمانی که استرس یا فشار عاطفی را تجربه می کنیم، می تواند باعث شود که به گونه ای فکر کنیم و رفتار کنیم که به طور طبیعی نمی خواهیم. به این ترتیب، یک عمل خیانت ممکن است تلاشی ناخودآگاه برای دور شدن از مشکلات رابطه باشد، نه مقابله با آنها. نارضایتی عاطفی یکی دیگر از عوامل رایج است و بسیاری به عزیزان خود خیانت می کنند تا به دنبال تحسین از دست رفته، اعتبار، ارتباط و صمیمیت باشند. ممکن است به همین دلیل باشد که برخی از امور در حوالی تولد یک کودک یا در طول یک تغییر اساسی دیگر در زندگی شروع می شود. خیانت همچنین می تواند تلاشی برای به دست آوردن مجدد قدرت در یک رابطه پس از یک شرایط ناخوشایند یا دشوار باشد. خشم و از دست دادن را می توان به طور موقت از طریق یک رابطه پراکنده کرد بدون فکر کردن به عواقب بلند مدت.

 

2. برای پایان دادن به رابطه

یکی دیگر از دلایلی که مردم به دیگران خیانت می کنند، به پایان رساندن رابطه است. بنابراین، یا خیانت ممکن است راهی ساده تر برای خروج از رابطه یا راهی برای فرار از رابطه بدون پذیرش مسئولیت عواقب آن به نظر برسد.

در موارد دیگر، امور می توانند وسیله ای برای جستجوی لذت، فرصت و هیجان باشند. گاهی اوقات افراد به عنوان وسیله ای برای افزایش عزت نفس و شناخت اجتماعی خود، رابطه عاشقانه برقرار می کنند. در این شرایط، مرتکب معمولاً رضایت شخصی خود را بر نیازهای نزدیکان خود مقدم می‌دارد.

 

مراحلی که افراد پس از خیانت تجربه می کنند

هیچ کس هرگز انتظار ندارد و نمی خواهد به او خیانت شود. به همین دلیل، کشف خیانت همسرتان می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. شکست عمیقی در اعتماد وجود دارد و احساسات شدید ناشی از آن می تواند مشابه مراحل تجربه شده پس از مرگ یک عزیز باشد. مراحلی که افراد پس از خیانت تجربه می کنند شامل موارد زیر است.

اندوه

اندوه یک پاسخ رایج است. در مورد از دست دادن رابطه همانطور که شناخته شده بود و در مورد از دست دادن اعتمادی که وجود داشت. حتی ممکن است غم و اندوه به دلیل از دست دادن توقع وجود داشته باشد. این به این دلیل است که خیانت به معنای از دست دادن امنیت، از دست دادن احترام و بالاتر از همه، از دست دادن حالت ایده آل «رابطه کامل» است.

سوال کردن

کشف یک رابطه می تواند باعث شروع بسیاری از سؤالات شود، به ویژه برای شخصی که به او خیانت شده است. ممکن است در مورد رابطه و شخصی که فکر می‌کردید می‌توانید به آن اعتماد کنید، احساس سردرگمی و عدم اطمینان زیادی کنید.

کشف خیانت می تواند به سوالاتی مانند:

 • “چطور توانستند این کار را با من انجام دهند؟”
 • “چرا آن ها آن کار را انجام دادند؟”
 • “آنها در مورد چه چیز دیگری دروغ گفته اند؟”
 • “چه کار کردم/نکردم؟
 • “آیا می توانم دوباره به آنها اعتماد کنم؟”
 • “آیا ما می توانیم از این وضعیت بهبود پیدا کنیم؟”
 • “آیا باید از این رابطه دور شوم؟”
 • “آیا مشکلی در رابطه ما وجود داشت؟”

در مورد شخصی که مرتکب خیانت شده است، او نیز ممکن است به دلیل درک اشتباه خود احساس سردرگمی، ناراحتی و گناه کند. به خصوص اگر قصد آنها صدمه زدن به طرف مقابل نبوده است.

پاسخ مبارزه یا پرواز

احساسات مختلط خشم، رنجش، سرزنش، شوک و سرگشتگی می تواند منجر به تعدادی واکنش های تند از قبیل درخواست طلاق و مسدود کردن تمام تماس ها با شخصی که مرتکب خیانت شده است، شود.

این‌ها واکنش‌های معمولی جنگ یا گریز هستند.روش‌هایی که بدن ما به طور طبیعی به موقعیت‌های استرس‌زا و تهدیدکننده واکنش نشان می‌دهد و معمولاً با نیاز به فرار و دفاع از خود در زمانی که زندگی سخت می‌شود، تحریک می‌شوند.

سرگیجه عاطفی

برای برخی افراد، فهمیدن اینکه کسی که برایشان ارزش قائل بوده به آنها خیانت کرده است، می تواند باعث شود که احساس کنند دنیایشان وارونه شده است. این می تواند در برخی موارد دارای علائم فیزیکی مانند بی نظمی، سرگیجه، حالت تهوع باشد. این اغلب نتیجه شوک همراه با ناتوانی در پذیرش واقعیت موقعیت است.

برای برخی افراد، یک رابطه عاشقانه به طور خودکار نشان دهنده پایان ازدواج یا رابطه است. شاید این تنها چیزی باشد که نمی توانند تحمل کنند.

در دست گرفتن کنترل

اغلب، اولین پاسخ پس از کشف یک خیانت، درخواست شفافیت کامل از شخصی است که آن را مرتکب شده است. این ممکن است مستلزم درخواست دسترسی کامل به تمام ارتباطات، مانند حساب‌های ایمیل، سایت‌های شبکه‌های اجتماعی، پیام‌های تلفنی و پست‌های صوتی، معمولاً به نام بازسازی اعتماد باشد.

این یک واکنش قابل درک است، اما چنین پویایی کنترلی می تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند و آسیب برساند.

مایل به دانستن جزئیات

برای افرادی که مورد خیانت قرار گرفته اند طبیعی است که بخواهند همه جزئیات را در مورد اینکه چه اتفاقی افتاده و چرا اتفاق افتاده است بدانند.

با این حال، احتمال زیادی وجود دارد که جزئیات یک خیانت بتواند به سلاحی برای آسیب و تخریب بیشتر تبدیل شود. علاوه بر این، بازجویی از شخصی که مرتکب خیانت شده برای کسب اطلاعات بیشتر، ممکن است به سرعت به یک وسواس ناسالم تبدیل شود. در حالی که صحبت کردن در مورد خیانت ممکن است به شما کمک کند آنچه را که اتفاق افتاده است بپذیرید.

تلافی

برخی از افرادی که مورد خیانت قرار گرفته اند ممکن است بخواهند به خاطر صدمه ای که به آنها وارد شده است انتقام بگیرند. در حالی که انتقام گرفتن ممکن است باعث رهایی موقت از درد و آسیب شود و چیزی را حل نمی کند.

 

آیا می‌توان کسی را دوست داشت و همزمان به او خیانت کرد؟

مردم اغلب از شما می پرسند که آیا می توانید به کسی که واقعاً دوستش دارید خیانت کنید. هیچ پاسخ روشنی برای این سوال وجود ندارد زیرا احساسات پیچیده هستند. ما همیشه نمی توانیم آنچه را که احساس می کنیم تعریف کنیم. بسیاری از کسانی که خیانت می کنند ادعا می کنند که هنوز شریک زندگی خود را دوست دارند و نسبت به شخصی که با او خیانت کرده اند احساسات دارند.

مفهوم polyamory چیز جدیدی نیست. ممکن است دو نفر را همزمان دوست داشته باشید. اما، در نهایت، همه چیز به باورهای فردی بستگی دارد. اینکه آیا می توانید بپذیرید که شریک زندگی شما قادر است شما و دیگری را همزمان دوست داشته باشد یا خیر.

 

آیا یک زن می تواند خیانت کند و همچنان عاشق باشد؟

هم مردان و هم زنان به دلایل مختلف خیانت می کنند، اما ثابت شده است که زنان بیشتر با احساسات خود در ارتباط هستند. بسیاری از زنانی که روابط نامشروع دارند ادعا می کنند که شریک زندگی خود را دوست دارند و نمی خواهند به رابطه یا ازدواج خود پایان دهند.

اگر به شما خیانت شده است، ممکن است از خود پرسیده باشید که آیا “عشق” بین هر دو شما واقعی بوده است؟ اما اگر کسی به شما خیانت کرده است، به این معنی نیست که هیچ عشقی بین شما و شریک زندگی تان وجود نداشته است. خوب است که هر لحظه از رابطه خود را دوباره ارزیابی نکنید. شما می دانید که در مقطعی از رابطه شما عشق وجود داشته است. بنابراین سعی کنید دلایل دیگری برای آن جستجو کنید.

 

چگونه کسی را پس از خیانت دوست داشته باشیم؟

خیانت به این معنی نیست که رابطه شما تمام شده است. اگر شریک زندگی شما واقعاً پشیمان شود و شما همچنان او را دوست دارید و مایل به بخشش هستید، می توانید اوضاع را بهتر کنید.

 البته پیشبرد رابطه شما آسان نخواهد بود، اما می تواند با زمان و تلاش هر دو طرف کارساز باشد. اگر تصمیم دارید تلاش کنید و کارها را انجام دهید، نکات زیر را در نظر بگیرید.

 • برای پردازش وقت بگذارید
 • هر دو باید 100% صادق باشند
 • از پشیمانی واقعی مطمئن شوید
 • روی بازسازی اعتماد کار کنید
 • درمان را در نظر بگیرید

آیا باز هم می توانید پس از خیانت کسی را دوست داشته باشید؟ برخی نمی توانند فردی را که به آنها خیانت کرده دوست داشته باشند، در حالی که برخی دیگر می توانند تخلفات گذشته را نادیده بگیرند و با همان شدت به عشق خود ادامه دهند.

به یاد داشته باشید، هیچ چیز تمام نشده است، مگر اینکه شما یا شریک زندگی تان بخواهید تمام شود. روابط خود را با استانداردهای شخصی خود تنظیم کنید و مطمئن شوید که هر کاری که انجام می دهید شما را خوشحال می کند.

 

برای رو به رویی با آسیب خیانت باید چه کاری انجام دهیم؟

شاید در ابتدا تصور کنید که رهایی از این آسیب بسیار سخت است و یا اینکه شما نمی توانید به این رو به رو شوید؛ اما این طور نیست و شما اگر راهکارهای رو به رویی با خیانت را بدانید می توانید به راحتی آن را پشت سر بگذارید. این راهکارها می توانند در جلسه مشاوره خیانت به شما ارائه شوند.

گام اول

اولین قدم مدیریت بحران است. همه خیانت ها یکسان خلق نمی شوند. متغیرهای زیادی وجود دارد که به آسیب زا بودن این رویداد برای شریک مورد خیانت کمک می کند، مانند فراوانی و مدت زمان رابطه، اینکه شخص در رابطه با زوج یا فرد چه کسی است و غیره.

خیانت و PTSD

یکی دیگر از عوامل اصلی در مقابله با بحران اولیه وجود دارد، پرداختن به علائم استرس پس از سانحه شریک زندگی خیانت شده است. در همه موارد، قربانی خیانت معیارهای اختلال استرس پس از سانحه را دارد. اگر این فرد در پردازش تروما کمکی دریافت نکند، یکی از موانع اصلی بهبودی از آسیب دلبستگی می شود.

حافظه ضمنی و “محرک ها”

وقتی تمام این انرژی عاطفی در حین تفکیک تقسیم می شود، به چیزی می رود که به عنوان حافظه ضمنی از آن یاد می شود. این نوع حافظه به صورت حسی در بدن ذخیره می شود. هیچ فکر، کلمه یا تصویری وجود ندارد. علاوه بر این، نمی تواند بین افراد، زمان و مکان تمایز قائل شود. هر چیزی که حتی از راه دور با رویداد اصلی مرتبط باشد، حتی اگر خارج از آگاهی هشیار باشد، حافظه ضمنی را در بدن “تحریک” می کند.

برای پاکسازی کافی این نوع حافظه از بدن نیاز به همکاری با متخصصی دارد که می تواند در انجام این کار به شما کمک کند. شما به تنهایی قادر به انجام این کار نخواهید بود. مدیریت لحظاتی که به شریک خیانت شده “محرک” می شود یکی از بزرگترین چالش ها در حل خیانت است.

گام دوم و سوم

پس از مدیریت بحران و کاهش علائم ترومای طرف متخلف، دو حوزه اصلی دیگر وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد: دلیل اصلی خیانت و چه حوزه هایی در رابطه از نظر دلبستگی ایمن عاطفی وجود داشت که به اندازه کافی عمل نمی کرد.

شریکی که خیانت کرده است باید صد در صد مسئولیت اعمال خود را بپذیرد. آنها انتخاب هایی داشتند  آنها می توانستند برای رابطه به دنبال کمک باشند، به آن پایان دهند، ناراضی بمانند یا درگیر خیانت شوند.

ترومای خیانت چیست؟

ترومای خیانت زمانی اتفاق می افتد که شخص یا سازمانی که به آن وابسته هستید خارج از انتظار شما رفتار کرده به نحوی که برای شما آسیب رسان باشد. میزان ضربه وارد شده به تاثیر آن بر شما بستگی دارد. اگر خودروی شما در ترافیک عقب بیفتد، سطح آسیب دیدگی شما ممکن است آنقدر عمیق نباشد که انگار می خواهید بفهمید همسر 20 ساله شما با بهترین دوستتان رابطه عاشقانه داشته است.

ترومای خیانت آسیبی است که در نتیجه خیانت توسط یک شخص یا موسسه مورد اعتماد به وجود می آید. تئوری ترومای خیانت به دنبال این است که بفهمد چگونه یک فرد آن خیانت را تفسیر کرده و آن را در حافظه خود ذخیره می کند.

برای مقابله، ذهن بازمانده اطلاعات دردناک را مسدود می کند تا بتواند بر نیازهای اساسی تر بقا و دلبستگی تمرکز کند. به این می گویند کوری خیانت – به این صورت است که نمی توانیم بفهمیم چه چیزی درست جلوی صورتمان است. این می تواند توضیح دهد که چرا یک کودک می تواند رابطه خوب و سالمی با یک مراقب مورد اعتماد داشته باشد که مخفیانه از او سوء استفاده می کند. یا اینکه چرا یک نفر در یک رابطه بد می ماند و برای شریک زندگی خود بهانه می آورد.

انواع ضربه های خیانت

انواع مختلفی از آسیب های ناشی از خیانت وجود دارد، از جمله:

والدین: هنگامی که والدین یا سرپرست، شخصی که برای برآورده شدن نیازهایتان به او وابسته هستید، از شما سوء استفاده می کند یا از شما در برابر آسیب محافظت نمی کند.

شریک صمیمی: وقتی شخصی که خیانت می کند شریک صمیمی شما باشد. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که شریک زندگی شما یک رابطه عاطفی یا فیزیکی دارد. اگر یکی از شرکا اعتیاد جنسی فعال داشته باشد، اغلب خیانت وجود دارد.

نهادی: زمانی که یک مؤسسه به گونه ای بر شما تأثیر می گذارد که در تضاد مستقیم با آنچه که خود را به عنوان هستند یا شعارها و اهداف بیان شده خود نشان می دهد. این همچنین می تواند زمانی رخ دهد که موسسه به جای حمایت از قربانی یا ” افشاگر ” از مجرم محافظت کند. این ممکن است شامل یک موسسه آموزشی، ارتش، سیستم های مراقبت های بهداشتی و غیره باشد.

بین فردی: زمانی که یک دوست، همسال یا فردی قابل اعتماد به اعتماد شما خیانت می کند.

علائم تروما خیانت شامل چه مواردی می شود؟

ممکن است فردی از آسیب خیانت رنج ببرد و هنوز از خیانت آگاه نباشد. این حس آزاردهنده مبنی بر اینکه چیزی در رابطه مشکل دارد است یا اینکه چیزی کاملاً درست نیست، می تواند سرنخی از آسیب خیانت باشد. بسیاری از افرادی که برای مشاوره خیانت مراجعه می کنند ممکن است در همین وضعیت قرار داشته باشند. در ادامه علائم تروما خیانت را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

در اینجا چندین راه وجود دارد که آسیب خیانت ذهن و بدن را تغییر می دهد:

آلکسی تایمیا: ناتوانی در تشخیص احساسات خود و یا توصیف آنها.

علائم فیزیکی: در حالی که ذهن می تواند ما را نسبت به درد خیانت کور کند، بدن به یاد می آورد. این می تواند به صورت سردرد، معده درد، خستگی مزمن، چاقی، مشکلات گوارشی، مشکلات خواب، التهاب حنجره، سیستم ایمنی ضعیف و غیره ظاهر شود.

افزایش ابهام: شما به طور مبهم از احساسات و عواطف خود آگاه هستید، اما واقعا نمی توانید آنها را به وضوح درک کنید.

اضطراب: این می تواند به صورت یک اضطراب عمومی یا ترس های خاص مرتبط با خیانت ظاهر شود، مانند اضطراب در مورد رابطه شما.

افسردگی: زمانی که قادر به تشخیص و یا ابراز احساسات خود نباشید، احتمال افسردگی بیشتر می شود.

ترومای خیانت، مانند هر ضربه، می تواند اثرات مخرب طولانی مدتی بر سلامت روانی و جسمی شما داشته باشد. ذهن اغلب برای مقابله با خیانت دردناک یک گسست ایجاد کرده است. این یک استراتژی موقت است که به شما کمک می‌کند تا زمانی که قدرت و منابع لازم برای رویارویی با درد خود و التیام آن را داشته باشید، با این رویداد کنار بیایید. بدون درمان مناسب، اثرات مخرب ممکن است عمیق ترشده و تشدید شود.

 

 

نکاتی برای بهبود ضربه خیانت

وقتی از آسیب خیانت رنج می برید، تلاش برای تصور کردن زندگی روشن و شاد می تواند غیرممکن به نظر برسد. طبیعی است که فکر کنید دیگر هرگز نمی توانید شخص دیگری را کاملاً دوست داشته باشید یا به شخص دیگری تا این حد عمیق اعتماد کنید. در این قسمت همراه ما باشید تا نکاتی را که در مشاوره خیانت برای بهبود ضربه حاصل از این آسیب ارائه می شود، بررسی کنیم.

 ذهن آگاهی را تمرین کنید

ذهن آگاهی در مورد کمک به ما برای آگاهی بیشتر از لحظه، همانطور که در بدن ما تجربه می شود، است. اعتراف به هر چیزی که متوجه می شویم، با شفقت نسبت به خود و بدون قضاوت در مورد هر چیزی که متوجه می شوید. این در مورد پاک کردن ذهن شما نیست. این در مورد توجه به آنچه در ذهن شما اتفاق می افتد، بدون تلاش برای تغییر آن است.

 از بدن خود مراقبت کنید

مراقبت از بدن به معنای دادن تغذیه و مراقبت لازم است. بدن و ذهن به هم مرتبط هستند. در حالی که مراقبت از سلامت جسمانی ممکن است نامربوط به نظر برسد، اما بخش مهمی از پایه گذاری یک ذهن سالم نیز هست. این مزیت اضافی این است که به خودتان این پیام را بفرستید که شما فردی هستید که ارزش این تلاش را دارد.

مقدار زیادی آب بنوشید، وعده های غذایی تمیز همراه با سبزیجات فراوان بخورید، نوعی ورزش را پیدا کنید که از آن لذت ببرید تا از سلامت روانی خود حمایت کند (که باعث افزایش اندورفین و رساندن اکسیژن بیشتری به مغز شما می شود) و عادات خواب خوب را تمرین کنید. مطمئن شوید که هر روز در یک زمان بخوابید و بیدار شوید، اتاق خود را تاریک و خنک نگه دارید و حداقل یک ساعت قبل از خواب از تماشای نمایشگر و نورهای آبی خودداری کنید.

 مراجعه به پزشک

اگر خیانت جنسی را تجربه کرده اید، این امر حتی یک ضرورت می شود. زمانی که خیانت یا اعتیاد جنسی فاش می شود یا کشف می شود، بسیار نادر است که تمام جزئیات و حقایق فاش شود. شریک متخلف اغلب می ترسد که کاملاً صادق باشد.

ممکن است فکر کردن در مورد احتمال ابتلا به بیماری مقاربتی یا بیماری مقاربتی زمانی که با شریک زندگی خود تک همسر بوده اید، ناراحت کننده باشد. علیرغم اطمینان هایی که توسط همسرتان داده شده است، برای اطمینان از این موضوع به پزشک یا متخصص زنان مراجعه کنید.

 خود را نوازش کنید

اگر اتفاقاً تمام اصول اولیه مراقبت از بدن فیزیکی خود را انجام می دهید، پس مراقبت از خود را به سطح بعدی ببرید. خودتان را نوازش کنید ماساژ یا مانیکور انجام دهید. برخی از اشکال مختلف کار بدن مانند رفلکسولوژی، رولفینگ، کایروپراکتیک، ادغام وضعیتی و موارد دیگر را امتحان کنید. نه تنها در لحظه احساس بهتری خواهید داشت، بلکه بر پایه سلامت جسمی و روانی بلندمدت خود نیز بنا می‌کنید.

 انواع فعالیت های آرامش بخش را امتحان کنید

ورزش‌ها و فعالیت‌های آگاهانه مانند هنرهای رزمی، تای چی، یوگا و پیلاتس می‌توانند برای آرام کردن سیستم عصبی و عمیق‌تر کردن ارتباط ما با بدن مفید باشند.

آرام سازی پیشرونده عضلانی از بسیاری جهات مفید است. آزمایش با انواع مختلف کار بدن نیز می تواند مفید باشد.

 ایجاد روابط سالم

هیچ رابطه ای کامل نیست افرادی که دوستشان داریم ما را ناامید خواهند کرد. اگر خیانت را تجربه کنید، بسیار مشکل خواهد بود که بخواهید دوباره برای ایجاد روابط سالم تلاش کنید؛ اما این موضوع یک ضرورت است و پیشنهاد می کنیم حتماً آن را انجام دهید.

 داستان خود را بگویید

وقتی داستان خود را به دیگران می‌گوییم، اغلب آن را برای خودمان تعریف می‌کنیم. این می‌تواند در یک محیط امن و پرورش‌دهنده، مانند با یک دوست مورد اعتماد یا با یک درمانگر، که با او یک رابطه قابل اعتماد برقرار کرده‌اید، اتفاق بیفتد. توانایی آسیب پذیر شدن مهم است. اگر یاد بگیرید که این کار را با افراد ایمن و حامی انجام دهید، پتانسیل بهبودی بیشتر می شود.

روزنامه نگاری فرصتی عالی برای به اشتراک گذاشتن داستان خود بدون هیچ بازخورد منفی از سوی دیگران است. نوشتن داستان خودتان روی کاغذ یک راه عالی برای بیرون کردن آن از ذهن شماست.

 اشتیاق خود را پیدا کنید

از انجام چه کاری لذت می برید؟ یک لیست تهیه کنید. به کارهایی فکر کنید که در دوران کودکی از انجام آنها لذت می بردید. فعالیت های خلاقانه یا هنری که کوچکترین بخش شما ممکن است دوست داشته باشد آنها را امتحان کند چیست؟

همانطور که فهرست خود را تهیه می کنید، سعی کنید از فعالیت های مربوط به نمایشگر مانند برنامه های تلویزیونی، رسانه های اجتماعی، بازی های ویدیویی و غیره خودداری کنید و در عوض بر روی فعالیت های خلاقانه مانند نوشتن، طراحی یا نواختن ساز تمرکز کنید. به لیست خود نگاه کنید اگر مانند اکثر مردم هستید، احتمالاً آخرین باری که برخی از این فعالیت ها را انجام داده اید را به خاطر نمی آورید. 2 تا 3 ساعت در هفته را برای امتحان برخی از فعالیت های فهرست خود اختصاص دهید. اگر از کاری لذت می برید، زمانی را برای انجام دوباره آن برنامه ریزی کنید.

به رشد شخصی خود متعهد شوید

هنگامی که شروع به بهبودی کردید، همزمان با شروع تمرین مهارت های جدید، رشد جدیدی را در زندگی خود تجربه خواهید کرد. این رشد می تواند به طور نامحدود ادامه یابد، تا زمانی که شما بخواهید. رشد پس از سانحه اصطلاحی است که رشد پس پاز تجربه خیانت را توضیح می دهد.

 

خلاصه مطلب

خیانت از جمله تجاربی است که می تواند بسیار دردناک باشد و روی تمامی جنبه های زندگی شما تاثیر بگذارد. البته بسیاری از افراد نیز پس از تجربه خیانت رشد قابل توجهی را در تمامی ابعاد زندگی خود تجربه کرده اند؛ اما به صورت کلی بهتر است برای کنار آمدن با آن از جلسات مشاوره خیانت استفاده کرده و سعی کنید مشکلات بعد از آن را با صبر و حوصله حل و فصل نمایید.

یک نظر بگذارید