مشاوره دوستی

مشاوره دوستی + روانشناسی دوستی با جنس مخالف

مردان و زنان ممکن است به دنبال دوستانی با جنس مخالف برای ایجاد دوستی باشند. با این حال، تحت شرایط خاصی، چنین دوستی هایی ممکن است به منظور یافتن یک همسر باشد. گاهی نیز چنین دوستی هایی هیچ هدفی نداشته و صرفاً برای سرگرمی است. از آنجایی که ممکن است این دوستی ها تاثیر منفی روی روابط آینده افراد و یا حتی روابط فعلی آن ها داشته باشد، ما در ادامه قصد داریم نکاتی را در رابطه مشاوره دوستی در اختیار شما قرار دهیم.

 

 

مشاوره دوستی با جنس مخالف

دوستی با جنس مخالف در هر فرهنگ و جامعه ای یک معنا دارد. براساس باورها و ارزش های جامعه ما این نوع دوستی کمی مشکل ساز خواهد شد. البته در چند سال اخیر شاهد هستیم که دختران و پسران از سنین بسیار کم با هم دوست بوده و روابط عادی دارند؛ اما واقعا این دوستی ها می تواند فایده ای برای آینده افراد داشته باشد؟ یا فقط به ضرر آن ها بوده و مشکل ساز خواهد شد؟ در پاسخ به این سوال قصد داریم تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، بررسی کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

 

رابطه دوستانه با جنس مخالف چیست؟

بیایید با بیان حقایق شروع کنیم: در حال حاضر بسیاری از روابط سالم بین مردان و زنان وجود دارد که هیچ گونه زیر و بم جنسی ندارد. به مادر و پسر، پدر و دختر فکر کنید. رابطه نزدیکی بین برادر و خواهر وجود دارد. بنابراین بدیهی است که روابط زن و مرد می تواند عشق و حمایت را بدون داشتن احساسات عاشقانه ارائه دهد.

اما خارج از روابط خانوادگی، تحقیقات می‌گویند که تلاش برای حفظ یک دوستی با جنس مخالف بدون درگیر شدن عاطفی محال است.

وقتی به دنبال دوستی با هر جنسیتی هستیم، نیازهای ما با زمانی که به دنبال یک شریک عاشقانه می گردیم تفاوت چندانی ندارد.

مطالعه‌ای که در سال 2014 در Review of Psychology انجام شد، بر این موضوع تمرکز داشت که چگونه مردان و زنان تصمیم می‌گیرند تا دوستی‌ها با جنس مخالف را آغاز و از بین ببرند. این نتایج نشان می‌دهد که مردان هنگام شروع دوستی با جنس مخالف، دو هدف دارند: هدف کوتاه‌مدت داشتن شرکای جنسی بالقوه به راحتی در دسترس و بلندمدت داشتن یک شریک بالقوه درازمدت. گرایشی در بین مردان وجود داشت که جذابیت و در دسترس بودن جنسی را در آغاز دوستی های متقابل مهم می دانست، در حالی که زنان در هنگام انتخاب دوستان جنس مخالف خود به دنبال محافظت فیزیکی بودند.

هنگامی که محققان دانشگاه ویسکانسین در مورد جذابیت بین دوستان جنس مخالف تحقیق کردند، دریافتند که «مردان جوان نسبت به زنان جذابیت بیشتری نسبت به دوستان متقابل خود تجربه می کنند.

در ادامه، این مطالعه همچنین نشان داد که “مردان به طور مداوم سطح جذابیت دوستان زن خود را بیش از حد ارزیابی می کنند و زنان به طور مداوم سطح جذابیت دوستان مرد خود را دست کم می گیرند.” با نگاهی به روابط در این مطالعه، آشکار می‌شود که مردان و زنان به روابط دوستانه خود کاملاً متفاوت نگاه می‌کردند.

 

دوستی سالم چیست؟

قبل از تعریف یک دوستی سالم با جنس مخالف، مهم است توجه داشته باشید که چه چیزی یک دوستی با همجنس را سالم می کند؟

شستا نلسون، نویسنده کتاب دوستی، سه ویژگی را که باعث ایجاد یک دوستی سالم می شود، برجسته می کند: مثبت بودن، ثبات، و آسیب پذیری. او در ادامه توضیح می دهد که اگر دوستی شما هر سه مورد از این شرایط را نداشته باشد، ممکن است به آن اندازه که فکر می کنید به آنها نزدیک نباشید.

 

چه زمانی دوستان جنس مخالف تهدیدی برای رابطه شما هستند؟

آیا زن و مرد می توانند فقط دوست باشند؟ علیرغم این واقعیت که دوستان جنس مخالف در چند دهه گذشته رایج تر شده اند، این وضعیتی است که تحقیقات اخیر نشان می دهد که اکثر مردم با سوء ظن به آن نگاه می کنند و این سوء ظن ها در واقع با تحقیقات ثابت شده است.

 64 درصد از مردان و 44 درصد از زنان گزارش کردند که دوستان غیرجنسی آنها شریک جنسی آنها شده اند. با این حال، از آنجایی که مردان و زنان فرصت های بیشتری برای تعامل با یکدیگر در محیط کار و محیط های اجتماعی دارند، اجتناب ناپذیر است که افراد جنس مخالف علایق و ارتباط مشترکی با یکدیگر پیدا کنند که احتمالاً به دوستی تبدیل می شود.

این روابط معمولاً مشکلی ایجاد نمی کنند مگر اینکه یک یا هر دو طرف در دوستی در یک رابطه صمیمی انحصاری با شخص دیگری باشند. در این صورت تحقیقات روان‌شناختی نشان می‌دهد، اگر به درستی مورد بررسی قرار نگیرد، پتانسیل قوی برای تبدیل شدن به تهدیدی برای رابطه صمیمانه دوستی با جنس مخالف وجود دارد.

چیزی که یک رابطه صمیمی انحصاری را تعریف می کند فقط رابطه جنسی نیست، بلکه یک پیوند عاطفی صمیمی است که اعتماد و آسیب پذیری بین دو نفر را امکان پذیر می کند. ایجاد یک پیوند صمیمانه با کسی مستلزم ایجاد احساس امنیت، دوست داشتن و مراقبت از او به گونه ای است که رابطه شما با او را بیش از سایر روابط در اولویت قرار دهد.

 

دوستی با جنس مخالف و سمی شدن روابط رسمی

در زیر چند دستورالعمل برای جلوگیری از سمی شدن دوستی های جنس مخالف و آسیب رساندن به روابط صمیمانه شما آورده شده است.

  1. هرگز دوستی با جنس مخالف را بالاتر از رابطه صمیمی خود قرار ندهید. گفتن به یک شریک صمیمی که اگر دوستی با جنس مخالف شما را نپذیرد، از او جدا می‌شوید، برای رابطه صمیمی کشنده است و شبیه آزار عاطفی است که افراد خودشیفته در هنگام سوء استفاده از آن استفاده می‌کنند.
  1. فعالیت های خود با دوست تان را از دیگر دوستان همجنس خود پنهان نکنید. وقتی شروع به پنهان کردن رفتار خود از  خود می کنید، درگیر نوعی فریب هستید که با هدف کنترل ادراک انجام می شود. هنگامی که تصمیم گرفتید رفتار خود را پنهان کنید، کاملاً آگاه هستید که کاری که انجام می دهید احتمالاً به رابطه آسیب می رساند. این نوع رفتار مستقیماً هرگونه پیوند اعتماد را از بین می برد. اگر آخر هفته با دوست جنس مخالف خود به خارج از شهر سفر می کنید و از گفتن این موضوع که دوستتان با شماست غفلت می کنید، این رفتاري برای پیوندی که با دیگ دوستان تان دارید، تهدیدآمیز خواهد بود.
  1. اصرار نکنید که دوستان دیگر شما با دوست جنس مخالف شما نیز دوست باشد. دوستان دیگر شما این حق را دارند که انتخاب کند با چه کسی دوست شوند.

 

آیا واقعاً زن و مرد می توانند فقط با هم دوست باشند؟

لیندا ساپادین، دکتری. روان‌شناس در نیویورک می‌گوید: «این باور که زن و مرد نمی‌توانند با هم دوست شوند، از دوران دیگری سرچشمه می‌گیرد، که در آن زنان در خانه بودند و مردان در محل کار و تنها راه دور هم جمع شدن، رابطه عاشقانه بود.» رسانه‌ها کار خارق‌العاده‌ای انجام داده‌اند و انتظارات را برای دوستی‌های جنس مخالف از بین برده‌اند. پس این موضوع که زن و مرد می توانند فقط با هم دوست باشند، عملاً در این دوران خنده دار است.

 

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم نکاتی را در رابطه با مشاوره دوستی بررسی کنیم. با توجه به تحقیقات انجام شده مشخص شد که روابط بین دختر و پسر که به عنوان روابط دوستی مطرح می شود، عموماً به روابط عاشقانه منجر خواهد شد. همین موضوع نیز می تواند منجر به مشکلات متعدد دیگری شود. البته این مورد 100 درصد نبوده و هستند روابطی که کاملاً عادی و بدون درگیری های عشقی شکل می گیرند. در صورتی که نیاز به مشاوره دوستی دارید می توانید با ما در ارتباط باشید تا اطلاعات دقیق تری در رابطه با این موضوع را در اختیار شما قرار دهیم.

 

یک نظر بگذارید