مشاوره طلاق

مشاوره طلاق (مشاوره حضوری ، تلفنی و آنلاین) + فواید مشاوره طلاق

طلاق یک رویداد تاثیرگذار و تغییر دهنده زندگی است. چه شما فردی باشید که طلاق می گیرد و چه والدینتان در حال طلاق هستند، این امر به طور متفاوتی بر همه افراد تأثیر می گذارد و به همین دلیل است که مشاوره طلاق خانوادگی و شخصی مهم است. در میان همه ازدواج‌های جدید، چیزی بین 40 تا 60 درصد به طلاق ختم می‌شود و این میزان در میان ازدواج‌های مجدد 10 درصد بیشتر است. ممکن است از خود بپرسید که چگونه از این زمان دشوار گذر کنید و چه کاری می توانید انجام دهید تا به عزیزان خود کمک کنید تا با این تغییر سازگار شوند. مشاوره زوجین و خانواده روشی مفید و سالم برای مقابله با طلاق قبل و بعد از آن است و می تواند برای زندگی خانوادگی شما بسیار موثر باشد. این نوع مشاوره برای زوجین و همچنین فرزندان مفید است.

 

 

فواید مشاوره طلاق برای زوجین چیست؟

استفاده از مشاوره طلاق می تواند به برقراری مجدد ارتباط موثر و شروع روند بهبودی کمک کند.

به علاوه شش مولفه کلیدی در مورد فرزندپروری مشترک وجود دارد که مشاوره خانواده می تواند به شما در ایجاد و درک آنها کمک کند:

 

 1. بررسی مسائل کودکان

مشاور شما می تواند تأثیرات کوتاه‌مدت و بلندمدت طلاق بر کودکان را، آموزش دهد.

 1. آموزش برنامه فرزند پروری

مذاکره در مورد یک طرح فرزندپروری بهینه که برای فرزندان مناسب باشد و مسئولیت های هر یک از والدین را مشخص کند، بخش مهمی از مشاوره طلاق است و انتقال به زندگی عادی پس از طلاق را برای همه آسان می کند.

 1. ارتباطات مثبت

اگر قبل و بعد از طلاق بین پدر و مادر اختلاف زیادی وجود داشته باشد، مشاوره خانوادگی و شخصی می تواند به یافتن راهی برای ایجاد و توسعه ارتباط مثبت کمک کند. در حالی که ممکن است پس از طلاق برقراری ارتباط با یکدیگر مفید یا ضروری نباشد، اما خانواده های دارای فرزند باید بعد از طلاق نیز تعاملاتی را با هم داشته باشند و به همین دلیل این موضوع مهم است.

 1. یافتن مشکلات جدی تر

گاهی در جلسات مشاوره طلاق والدین و اعضای خانواده متوجه مشکلات دیگری در کانون خانواده می شوند که باید برای درمان و بهبودی آن ها از مشاوره های تخصصی تر کمک بگیرند.

 1. شفای عاطفی

شما و همسر سابقتان نیز شایسته شفای پس از طلاق هستید. وقتی یک رابطه پر سر و صدا به پایان می رسد، این لزوما به این معنی نیست که هر یک از طرفین به طور خودکار بهبود می یابند. بررسی مشاوره شخصی یک قدم مهم پس از طلاق است.

 1. پیگیری

قبل از وقوع طلاق، تعیین زمان‌ها و تاریخ‌های آینده برای ارزیابی مجدد وضعیت والدین مشترک برای اطمینان از یک زندگی خانوادگی سالم مفید است.

 

هدف از مشاوره طلاق چیست؟

زوج‌ها اغلب در حالی که هنوز در حال دعوا هستند، مشاوره ازدواج با یک درمانگر ویژه ازدواج را در نظر می‌گیرند و قصد دارند ازدواج خود را بازگردانند. اما، گاهی اوقات این رابطه قابل ترمیم نیست و تصمیم به طلاق قبلا گرفته شده است. بسیاری از احساسات در طول فرآیند طلاق به وجود می آیند و ایجاد یک سیستم حمایتی می تواند به کاهش بخشی از درد عاطفی این اتفاق کمک کند.

از آغاز تا پایان فرآیند طلاق ، نه تنها باید با جنبه های ملموس جدایی، بلکه با مولفه های عاطفی نیز مقابله کنید. به احتمال زیاد، باید تصمیمات سختی در مورد حضانت فرزند، توزیع اموال و امور مالی بگیرید. ممکن است بسیار طاقت فرسا باشد و ممکن است احساس راحتی نکنید که تمام آن جزئیات را با دوستان و خانواده به اشتراک بگذارید. علاوه بر این، بسیاری از افرادی که طلاق را تجربه می کنند، یک فرآیند سوگواری پنج مرحله ای که شامل انکار، عصبانیت، چانه زنی، افسردگی و پذیرش است، تجربه خواهند کرد. احساسات ممکن است زیاد باشد، اما همچنین کاملا طبیعی است که برای بخشی از فرآیند طلاق احساس بی‌حسی داشته باشید، که می‌تواند گیج‌کننده و چالش‌برانگیز باشد. اینجاست که مشاوره طلاق با خدمات تطبیق درمانی می تواند برای همسران مفید باشد.

متأسفانه، گاهی اوقات ازدواج ها در درازمدت موفق نمی شوند و طلاق عملی ترین نتیجه نهایی است. در حالی که پایان یک ازدواج می تواند برای برخی از طرفین تسکین دهنده باشد، اما اغلب یک موقعیت استرس زا است، مهم نیست چقدر دوستانه باشد. اگر کودکان درگیر باشند، سطح استرس می تواند حتی بیشتر شود. مشاوره طلاق به مدیریت صحیح این درد، عصبانیت، استرس و غم کمک می کند.

مشاوره طلاق اغلب برای کاهش استرس طلاق قریب‌الوقوع استفاده می‌شود، اما می‌تواند ابزاری برای کمک به شرکا در تصمیم‌گیری برای ماندن در ازدواج، ترک ازدواج یا انتقال از زندگی زناشویی به زندگی مجردی باشد. مشاوره طلاق همچنین مزایای زیادی برای زوج های سابق طلاق گرفته دارد. این می تواند به دو نفر کمک کند تا در یک موقعیت دشوار تلاش کنند تا یک شخص ثالث بی طرف آنها را در این فرآیند راهنمایی کند. همچنین می تواند به هر فردی که ممکن است بدون حضور شریک زندگی خود با اثرات عاطفی این تغییر دست و پنجه نرم کند، کمک کند.

 

مشاوره طلاق چیست؟

مشاوره طلاق نوعی روان درمانی است که به زوج ها کمک می کند تا تعارضات را کشف، شناسایی و حل کنند تا بفهمند آیا هر یک از طرفین خواهان طلاق هستند یا  خیر و اینکه چگونه پس از طلاق به زندگی عادی خود بازگردند. این نوعی گفتگو درمانی است که فضای امن و خصوصی را برای شرکای خود فراهم می کند تا در مورد چالش ها و احساسات در مورد رابطه و یکدیگر گفتگو کنند. صحبت کردن در مورد مشکلات با یک مشاور آموزش دیده، بخش موثری در سفر برای درک بهتر خودمان است. مشاوره طلاق ابزارهایی را برای کمک به تصمیم گیری در مورد رابطه ارائه می دهد که تا حد زیادی زندگی روزمره شرکا در روند طلاق را بهبود می بخشد.

مشاوره قبل از طلاق، مشاوره طلاق است که توسط زوج هایی که در حال آماده شدن برای طلاق هستند، درخواست می شود، در حالی که مشاوره پس از طلاق به مشاوره طلاق برای زوج های سابق که قبلاً طلاق گرفته اند، اشاره دارد. پس از طلاق، شما و همسر سابقتان ممکن است همچنان نگرانی هایی مانند تقسیم مراقبت از کودک یا فروش ملک داشته باشید. در هر شکلی از مشاوره طلاق، مشاور شما هرگز برای شما تصمیمی نخواهد گرفت. در عوض، آنها شما را در این فرآیند راهنمایی می‌کنند و به شما و شریک قبلی‌تان کمک می‌کنند تا به نتیجه‌گیری‌های خودتان برسید و نکات ظریف رابطه‌تان را در ذهن داشته باشید. مشاوره قبل از طلاق و مشاوره پس از طلاق هر دو فضاهای امنی را برای حل مسائل به شیوه ای محترمانه ایجاد کرده و به شما کمک کنند تا از هر گونه مانعی عبور کنید.

 

فرد ارائه دهنده مشاور طلاق چه می کند؟

مشاور طلاق یک درمانگر خبره است که به زوج هایی که قصد طلاق دارند، کمک می کند.

آنها ممکن است در یک محیط خصوصی یا در یک مرکز مشاوره کار کنند، یا ممکن است به صورت آنلاین با شما صحبت کنند. آنها برای کمک به ارائه بهترین نتیجه طلاق تلاش کرده و می توانند توصیه ها و استراتژی هایی برای انجام این کار ارائه دهند. یک مشاور طلاق جلساتی را با زوجین برگزار می کند تا دلایل طلاق آنها را به درستی درک کرده و وضعیت را ارزیابی کند. اگر در طول مشاوره، مشاور به زوج کمک کند تا بفهمند طلاق بهترین گزینه است، او از زوجین در طول فرآیند طلاق حمایت می‌کند.

مشاوران طلاق می توانند از طریق بحث، آموزش مهارت های مقابله ای، بهبود مراقبت از خود، راهنمایی در توسعه یک برنامه زندگی جدید و موارد دیگر به افراد کمک کنند. بنابراین، هنگام انتخاب یک مشاور طلاق، در نظر داشته باشید که به چه نوع اهدافی امیدوارید برسید. برای یافتن یک درمانگر طلاق خوب، قطعاً باید به دنبال فردی باشید که در طلاق تخصص داشته باشد. چه به صورت آنلاین و چه در منطقه محلی خود مشاوره دریافت کنید، می توانید مطمئن باشید که تمام درمانگران طلاق در موضوعات مربوط به طلاق ازدواج و جدایی مهارت دارند.

به یاد داشته باشید که هر ارائه دهنده متفاوت است و بهترین درمانگر طلاق برای شخص دیگری بهترین درمانگر طلاق برای شما نخواهد بود. مشاوره خانواده، مشاوره فردی، مشاوره قبل از ازدواج و حتی مشاوره روابط همگی نیازمند موارد مختلفی هستند.

 

 

در طول مشاوره طلاق چه انتظاری باید از فرد ارائه دهنده داشته باشیم؟

مردم اغلب زمانی که در تلاش برای نجات ازدواج یا حل مشکلات رابطه یا مسائل زناشویی هستند، به مشاوره زوجین یا مشاوره خانواده فکر می کنند. با این حال، اگر تصمیم به طلاق گرفته اید ، ممکن است بخواهید با یک مشاور زوجین برای شرکت در مشاوره طلاق ملاقات کنید.

ممکن است زمانی که مراحل طلاق را پشت سر می گذارید، احساسات زیادی ایجاد شود و احتمالاً برای پشت سر گذاشتن این روند دردناک به حمایت نیاز خواهید داشت. یک درمانگر آنلاین متخصص در مراحل طلاق می تواند مهارت های مقابله سالم را برای مقابله با این رویداد استرس زا زندگی به شما آموزش دهد.

مشاوره طلاق از منظر پایان و عواقب ازدواج به رابطه درمانی می پردازد.

طلاق یکی از سخت ترین مراحل انتقال زندگی است و به طور بالقوه می تواند مشکلات قانونی و حتی بیماری های روانی را به همراه داشته باشد. بسیاری از زوج های طلاق به مشاوران طلاق مراجعه می کنند تا در این دوران سخت به آنها کمک کنند.

بسیاری از مردم می خواهند بدانند که وقتی وارد هر نوع مشاوره، از جمله مشاوره طلاق می شوند، چه انتظاری داشته باشند. این مشاوره نوعی مشاوره کوتاه‌مدت است که در آن شما و همسر فعلی‌تان در دفتر مشاور می‌نشینید و در مورد نگرانی‌های مربوط به فرآیند طلاق شخصی ‌تان صحبت می‌ کنید و درمانگر طلاق به عنوان یک واسطه عمل می‌کند.

در طول اولین جلسه خود، می توانید انتظار داشته باشید که یک مشاور از شما سوالاتی در رابطه با اینکه چه چیزی می تواند به شما و شریک فعلی همسرتان کمک کند، بپرسد.

به عنوان مثال، یک مشاور طلاق خوب ممکن است به شما کمک کند تا از طریق اختلافات یا نابرابری های ارتباطی کار کنید.

اگر به دنبال مشاوره طلاق هستید، راه های مختلفی برای انجام آن وجود دارد. اگر با سبک زندگی و برنامه شما مطابقت دارد، حتی می توانید با یک درمانگر به صورت آنلاین ملاقات کنید. درمان آنلاین ممکن است گزینه خوبی برای زوج‌های پرمشغله‌ای باشد که در مناطق دورافتاده زندگی می‌کنند یا برای رفت‌وآمد با مشکل مواجه می‌شوند.

 

مشاوره قبل و بعد از طلاق

مشاوره قبل از طلاق مشاوره ای است که توسط زوج های در حال طلاق انجام می شود؛ در حالی که تمرکز اولیه مشاوره پس از طلاق زوج های سابق است که قبلاً طلاق گرفته اند. پس از طلاق، شما و همسر سابقتان ممکن است همچنان نگرانی هایی برای حل کردن داشته باشید.

در هر شکلی از طلاق درمانی، مشاور شما هیچ تصمیمی برای شما نخواهد گرفت، بلکه شما و فردی را که به دنبال درمان هستید راهنمایی و کمک می کند تا به نتیجه گیری خودتان برسید. مشاوره قبل از طلاق و مشاوره پس از طلاق، فضاهای امنی برای حل مسائل به شیوه ای محترمانه با حضوری حرفه ای است که به شما کمک می کند تا در هر گونه موانعی به شما کمک کند.

 

نشانه هایی که ضرورت استفاده از مشاوره طلاق را نشان می دهد

طلاق درمانی می تواند برای طیف گسترده ای از افراد در شرایط مختلف در طول زمان سخت مفید باشد. با این حال، مواردی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید که می تواند نشان دهنده مشاوره به عنوان یک گزینه مفید برای شما باشد.

در اینجا برخی از علائم احتمالی وجود دارد که نشان می دهد شما به مشاوره طلاق نیاز دارید:

 • استدلال های مکرر یا فرار
 • مشکل در رسیدن به توافق در مورد مسائل مهم
 • تقسیم، مانند موارد مربوط به امور مالی یا مراقبت از کودکان
 • نابرابری های ارتباطی
 • نگرانی در مورد اینکه چگونه طلاق ممکن است بر فرزندان شما یا اطرافیان شما تأثیر بگذارد
 • سوالاتی در مورد نحوه هدایت موقعیت های خاص یا مکالمات خارجی مرتبط با طلاق

 

خلاصه مطلب

با استفاده از مشاوره طلاق می توانید از ناراحتی ها و استرس های این مرحله از زندگی هم گذر کنید. فراموش نکنید حتی اگر فردی قوی و دارای اطلاعات بالا باشید باز هم به مشاوره نیاز خواهید داشت زیرا مشاوران با بررسی وضعیت شما می توانند کمک هایی حرفه ای برای گذر از این مرحله ارائه دهند. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری از خدمات مشاوره طلاق ما دارید، می توانید با ما تماس بگیرید.

یک نظر بگذارید